Blog
Salih KESKİN/MARDİN,(DHA)- MARDİN’de konuşan Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şırlak, “Depremdeki önemli yaralanmalardan biri, damar yaralanmaları olabiliyor. Yaralanmaların dışında deprem nedeniyle eziklere karşı gelişen problemlerde gerekli girişimlerin yapılabilmesi de bizlerin işidir. Bu nedenle özel bir bölüm açtık” dedi. Salih KESKİN/MARDİN,(DHA)- MARDİN’de konuşan Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şırlak, “Depremdeki önemli yaralanmalardan biri, damar yaralanmaları olabiliyor. Yaralanmaların dışında deprem nedeniyle eziklere karşı gelişen problemlerde gerekli girişimlerin yapılabilmesi de bizlerin işidir. Bu nedenle özel bir bölüm açtık” dedi. 
Ulusal Vasküler ve Endovasküler Derneği, Mardin'de bir otelde ‘Damar Cerrahisi'nde 'Gri Alanlar Toplantısı’ düzenledi. Toplantıya farklı illerden damar cerrahları katıldı. Kalp ve damar cerrahisi alanındaki yeniliklerin ve gelişmelerin paylaşıldığı toplantıda, deprem gibi doğal afetler ve damar cerrahisi başta olmak üzere farklı konular ele alındı.
Toplantıda konuşan Dernek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şırlak, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerde enkaz altında kalanların damar rahatsızlıklarının tedavi edilebilmesi için özel bölüm açıldığını ifade ederek, “Depremdeki önemli travmalardan bir tanesi de damar yaralanmaları olabiliyor. Bu yaralanmaların dışında Crush Sendromu denilen, eziklere bağlı gelişen problemler de yaşanabiliyor. Bu nedenle özel bir bölüm açtık. Dernek olarak içine girdiğimiz oluşumlardan biri de afet sisteminin içine girmek oldu. Birçok cerrahi dernek ile beraber Türkiye’de bir afet sistemi derneği oluşturuldu. Biz bu sistemin içine de girdik. Bundan sonraki afetlerde bizlere daha hızlı ulaşılmasını sağlayacak sisteme de entegre olduk” dedi.
'SİGARADAN UZAK DURUN, YEME VE İÇMELERİNİZE DİKKAT EDİN'
Başkent Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tankut Akay ise vatandaşlara sigaradan uzak durmaları, yeme ve içmelerine son derece dikkat etmelerini, hareketsiz kalmamaları, vücutlarına iyi bakmaları tavsiyesinde bulundu. Akay, “Damar cerrahisinin artık klasik hastalıklar haline gelmiş, damarın balonlaşması, damar tıkınması, damarda pıhtıların olması, akciğer damarlarındaki pıhtıyla bağlı yüksek tansiyon ve damar sağlığı için ne yapmamız gerektiğini konuşacağız. Bütün dünyada yaş artmakta. Yaş arttığı zamanda buna bağlı olarak iki hastalık artmakta. Bunlardan biri kalp damar hastalıkları, bir tanesi de kanser. Yaşla beraber Kardiyorvesküler hastalıklar halen en çok ölümlerin en önemli sebeplerin başında gelmekte. O yüzden çok dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuştu.